Len si tu tak sedím a mením svet

Podarilo sa mi zmeniť svet. Vždy som o tom sníval a zrazu záblesk geniálnej myšlienky a sen sa stal skutočnosťou. Mnohí predo mnou sa o také niečo pokúšali a vždy to dopadlo katastrofálne. Obyčajne pri tom zahynulo veľa ľudí, bolo zničených nespočetné množstvo materiálnych hodnôt a svet sa aj tak nepodarilo zmeniť. Lenže to som sa tejto záležitosti ešte nezačal venovať ja. Z neriešiteľného problému som jediným impulzom mojej mozgovej kapacity urobil hračku pre škôlkárov.

Viem, že to vyzerá ako egocentrická samochvála najhrubšieho zrna, no fakt zostáva faktom. Dokázal som to. Dokonca to viem  naučiť aj hocikoho iného, kto má podobné ambície ako ja. Vlastne som to už mnohých aj naučil a tak spoločne meníme svet.
Skôr, ako celý problém vysvetlím, musím podotknúť, že mojim cieľom je zmeniť svet k lepšiemu. Navyše bez všelijakých krvavých revolúcií, vojen, krvi a nešťastia. Len tak – lusk prstom a je hotovo! Existuje možno aj človek, čo by rád zmenil svet k horšiemu, no túto možnosť považujem len za čisto teoretickú. Musel by to byť naozaj poriadne zarytý masochista, ktorého by to napadlo. Faktom však zostáva, že skoro všetci tí, čo chceli svet meniť k lepšiemu, dosiahli pravý opak. Podarilo sa mi odhaliť aj príčiny takéhoto javu a preto som mohol dopredu varovaný a teda lepšie vyzbrojený, vymyslieť môj spôsob, kde takéto katastrofy nehrozia.
V čom teda spočíva celý fígeľ?
V určitom bode vývoja sveta sa daný stav prestane zdať pre ľudí dobrý, prospešný, či dokonca únosný a začnú sa všeobecné debaty, ako by sa taká vec mala riešiť. Môže sa to týkať konkrétnej oblasti, alebo celého fungovania sveta. Debaty prebiehajú v médiách, na pracoviskách, v súkromí, v krčmách, teda na všetkých úrovniach. Každý samozrejme pozná príčiny a riešenia, teda  presne vie definovať, ako by to on vedel zariadiť.
Vtedy nastane stav, kedy všetci čakajú na mesiáša, ktorý príde s víziou, čo zmetie zo stola dejín staré poriadky,  nahradí ich novými a takto zmení svet. Tento scenár však nefunguje a po krátkej dobe si ľudia aj tak začnú búchať hlavy o steny, a banovať, že tak nahlas „štrngali svojimi kľúčmi na námestiach“.
Celý problém je v tom, že mesiáši chcú vždy zmeniť svet k lepšiemu, lenže pre seba. Davy štrngajúce kľúčmi zostanú bokom a darmo ich mesiáši presvedčujú, ako im je vlastne veľmi dobre a čudujú sa, že to sami nezbadali a že sa cítia podvedení.
Zase začnú debaty v médiách, rodinách a hlavne v krčmách. Celá situácia sa dostane na začiatok.
Takže aj teraz počúvam hlasy, čítam v novinách, či na  internetových diskusiách skoro to isté. Teda, že všetci sú k sebe zlí, ľahostajní, jeden druhého klame, okráda, podpláca, zastrašuje, nič nikomu nie je sväté a nič tu neplatí. Nikto nemá úctu k inému človeku a všetci sa správajú ako zvery.
Toto ma prinútilo k tomu, aby som aj ja začal  tento skazený svet meniť k lepšiemu. Hľadal som spojencov, no vraj je to zbytočné, preto do toho nejdú, aj keď presne vedia, ako by to malo byť.
Tak som sa do toho pustil sám. Hneď v prvý deň som zaznamenal výrazné úspechy. Vraj všetci sú na seba zlí a nikomu na inom nezáleží. Lenže ja nie som na nikoho zlý a záleží mi na ľuďoch. Mám ich rád a pomáham, kde sa dá. Takže tie zaručene pravdivé hodnotenia situácie, že to robia všetci, vlastne neplatia. Možno všetci ľudia na zemeguli sú k sebe zlí a nikomu  z nich na inom človeku nezáleží, lenže u mňa to neplatí, tak to neplatí vôbec.
Tak som si povedal, že veci, ktoré robia svet zlým, ja nebudem v žiadnom prípade robiť, nebudem zlo podporovať a tým budem tento svet meniť. Môžem to urobiť okamžite, v akejkoľvek oblasti a vlastne to už aspoň pätnásť rokov robím.
Potom som zistil, že nie som sám. Veľa ľudí, ktorých poznám a sú mojimi priateľmi to robia tiež. Niektorí síce občas stúpia aj vedľa, no vždy taký kopanec napravia.
 No uznajte, nie je to geniálne?
Teraz už ide iba o to, aby nás bolo čo najviac. V posledných rokoch som túto metódu naučil používať mnohé moje deti a aj ich rodičov. Okrem toho som spoznal veľa ďalších, ktorí to takto robia. Zoznámil som sa s nimi, lebo máme rovnaké ambície, teda meniť svet k lepšiemu
.
Mesiáši pomocou revolúcií to robia nasilu a potom to tak aj dopadne. Ja na to idem opačne. Nebojujem, nenútim, len si tak pomaly mením svet, lebo som sa rozhodol.
Preto aj dokážem veľmi ľahko rozpoznať, kto to s tým menením sveta myslí vážne. Niektorí o tom iba mudrujú a sťažujú sa na zlý svet, no my, čo vieme svoje o týchto veciach, už dávno svet meníme. Každý ten svoj.
Vladimír Schwandtner
[contact-form 2 „formulár2“]