Prípad preplakaných košiel

Pre alkoholičky a narkomanky, podobne ako pre deti na dorastovom oddelení, som sa po mojom odchode z „blázninca“ stal spovednou vŕbou. Na obidvoch oddeleniach som založil skupiny pre pacientov. Bol som jedným z nich, teda závislým človekom, ktorý dokázal to, čo ich iba čakalo. Absolvoval som celú základnú odvykaciu liečbu, čo sa na začiatku tej mojej aj mne zdalo byť niečo nesmierne ťažké.

Anduľka

Poznali sme sa tri roky. Upozornil ma na ňu jeden môj dobrý kamarát. Bola to partnerka nášho spoločného známeho. Toho známeho som poznal dlho, lebo sme voľakedy dávno spolu pracovali v jednej firme. To som ešte pil aj ja. No prestal som a už som bol desať rokov čistý, staral som sa o podobných stroskotancov, akým som voľakedy bol ja. Celý svoj život, súkromie svojej rodiny a vlastne aj životy mojich najbližších som podriadil práci, ktorá sa väčšine ľudí zdá nezmyselná, ubíjajúca a zbytočná. Spolu so ženou a našimi deťmi sme sa vtedy už osem rokov nepretržite starali o ľudí, ktorí boli na dne, na konci svojich síl a bez chuti žiť.

Smutný koniec jedného kovboja

Popíjalo sa nám spolu dobre, napriek tomu, že môj „parťák“ z mokrej štvrte – Štefan bol odo mňa starší o štrnásť rokov. Generačné rozdiely medzi nami neexistovali, nikdy sme sa nepohnevali a jeden druhému sme išli vždy po ruke. Bol jednoducho kovboj a ja som to rešpektoval. Hovorieval som mu, že je „muž ošľahaných tvárí vetrom šenkového ventilátora“ a on sa len smial.