Tomáš

Moje meno je Tomáš. Mám takmer dvadsať rokov a posledné štyri roky som stratil tým najsprostejším spôsobom akým to šlo. Fajčil som marihuanu, bral rôzne halucinogénne látky a poslednou kvapkou bolo to, že som začal brať pervitín.
Nieže by som sa sťažoval, že tie 4 roky som sa mal zle, alebo mi niečo nevyhovovalo. Práve naopak, človek pod vplyvom drogy je ten najspokojnejší, no unikajú mu tie normálne veci a hodnoty, ktorým by v inom prípade s triezvou hlavou venoval väčšiu pozornosť. To, že som sa mal tak dobre sa muselo odzrkadliť niekde inde a preto trpeli rodičia, kamaráti a známi. Nechápali ako je možné, že tak klesám a čo sa zo mňa stáva. Postupom času som prišiel o dôveru rodičov, vzťahy s kamarátmi, ktorí sa mi vzdali byť už nepotrební, keďže prišli noví ktorí mi vedeli ponúknuť „viac”.
Samozrejme všetko má svoje následky a v tomto prípade u mňa zvíťazili drogy na úkor rodiny, školy a mojich dovtedy celkom iných priorít. Dovtedy to boli dievčatá, autá a partia s ktorou som sa vždy vedel neskutočne dobre zabaviť aj bez marihuany. No neviem či som bol ja slabý, alebo drogy silné. Každopádne zvíťazilo to horšie aj keď vtedy som si ešte neuvedomil akou cestou sa poberám. Cestou, na ktorej boli spočiatku všetci kamaráti, pretože som mal peniaze a veci, ktoré boli pre nich neskutočne dôležité. No keď došli peniaze s nimi zmizli aj takzvaní kamaráti, no návyk na drogy mi ostal. Preto som začal hľadať ďalších, ktorí berú drogy a sú na tom ako ja. Nevenoval som pozornosť ničomu, len ako drogy nájsť, kúpiť, teda odkiaľ na ne zobrať peniaze a s kým a kde si užiť. Celý tento kolobeh sa opakoval najprv len cez víkendy no časom to prerástlo na týždne, mesiace a roky.
Keď rodičia zistili aká je situácia, snažili sa mi všemožne pomôcť. Najprv zatrhli vreckové, potom kúpili testy na moč. No každý dobre vie, že zakázané ovocie chutí najlepšie a preto ich vyhrážky neboli nič platné, dokonca sem tam až smiešne. Teraz, s odstupom času viem, že mali pravdu, keď hovorili :“Vyhodia ťa zo školy“. Nemuseli ma ani vyhodiť, lebo som odišiel sám ako najväčší hrdina svojou cestou s úsmevom na tvári, akoby sa nič nerobilo.
Keďže som bol plnoletý a rodičia mi dali na výber drogy, alebo prácu a strechu nad hlavou tak som si vybral. Sľúbil som mame, aj sám sebe, že drogy brať už nebudem. Problém bol, že mi už nechceli veriť. Takže som chodil pravidelne týždeň čo týždeň do centra drogových závislostí na odbery moču, aby sa aj potvrdilo, že som čistý a nič neberiem. Vydržalo mi to 3 mesiace a potom som sa na to vysral ! Celé 3 mesiace som vydržal no tušil som, že príde tá chvíľa, keď sa na to vyseriem, aj keď som sa nemal vôbec počas tej doby zle. Netrpel som abstinenčnými príznakmi, mal som k dispozícii auto a peniaze no stále mi hlavou prebiehali myšlienky týkajúce sa drog. Bolo to asi tým, že som sa stretával stále s tými ľuďmi, ktorí ich brali a videl som každý deň ako im je „dobre”. Takže prešli tri mesiace a jeden deň a už som zas lietal v oblakoch po tom, čo som si pofajčil marihuanu. A zase začal ten istý kolobeh, až do dňa, keď to rodičia fakt nezniesli. Ocitol som sa v aute na ceste do mesta o ktorom som v živote nepočul, no vedel som, že tam ideme za cieľom vyriešiť môj problém.
Celú cestu som sa s nimi nebavil, lebo som nevedel čo ma čaká. Ocitli sme sa v Budmericiach, kde som asi tri hodiny čakal v aute pred neznámym domom, nervózny, no zároveň plný očakávaní. Po vyše troch hodinách premýšľania o tom, že či je to správne a či mi to pomôže ma prišla zavolať mama. Pozrela na mňa so slovami : „Urob pre mňa poslednú vec a poď dnu”, ma volala von z auta. Nechcel som, no niečo ma tam ťahalo a tak som vystúpil a šiel dnu s myšlienkou, že idem urobiť niečo pre seba a rodinu. Po tom, čo som vstúpil dnu a zoznámil sa s Vladom, som mal stále v hlave to svoje, no keď poslal preč rodičov vedel som, že to bude normálna debata, pri ktorej sa nemám čoho obávať.
Ponúkol ma cigaretou a spýtal sa ma aký mám problém. Iste každý vie, aká bola odpoveď, pretože som problém nevidel v sebe, drogách ani kamarátoch, tak som jednoznačne odvetil, že ja nemám žiadny problém. Po zhruba trojhodinovej debate, počas ktorej som mal chuť sa smiať aj plakať, sa ma to opýtal znova a moja odpoveď znela : „Mám problém, pomôžeš mi prosím“ ?
Prišli po mňa rodičia a šiel som domov, kde som pochopil, že mám problém a niekoho takého ako je on fakt potrebujem ! Nie je veľa ľudí, ktorí vedia takto pomôcť ba dokonca takým systémom akým to robí Vlado, to nerobí nik až na neho a mnohí si myslia , že je zlý. Opak je pravdou.
Počas niekoľkých dní, čo som bol doma mi hlavou toho prešlo mnoho a tešil som sa, no zároveň aj obával toho, čo bude keď k Vladovi prídem, ak sa vôbec odvážim tam ísť.
Prišiel som. Som tu už skoro 2 mesiace a je mi super. Dokázal som sa naučiť toľko nových vecí, za taký krátky čas, že to je nepochopiteľné nielen pre rodičov a blízkych, ale aj pre mňa samého. Namiesto marihuany – grafika, počítače a tvorba webu. Zadal som si cieľ, že urobím stránku pre otcovu firmu a podarilo sa mi to. Ten cieľ som mal aj v minulosti, no vykašlal som sa na to. Šiel som radšej von fajčiť trávu.
Neľutujem, že som strčil do úst niekedy to svinstvo, pretože aj vďaka nemu ma život mnohému naučil a veľa som toho zažil. Ľutoval by som, keby som sa nedostal sem, ale niekde inde. Možno do hrobu, na ulicu, alebo by sa stal zázrak, že by mi doplo samému a dal by som sa dokopy sám, o čom ale pochybujem.
Môj mozog, ktorý predtým nebol schopný vyprodukovať jednu súvislú vetu, produkuje také nápady a veci, že sa až sám tomu niekedy divím. A moje myšlienky ? Pre porovnanie pred pol rokom som behal po uliciach, s tým kde sa idem sfajčiť a zohnať drogy. Teraz uvažujem, ako si idem dorobiť školu a ako zarobím čo najviac peňazí, aby som sa mal dobre ja, rodičia a aby som mal dosť času popri práci a škole na tie bežné veci, ktoré som zanedbal. Po dobe, ktorú som tu zatiaľ strávil, môžem už v tejto chvíli vysloviť ďakujem svojim rodičom, ktorí ma sem nasmerovali.
Ďakujem hlavne Vladovi, ktorý sa ma ujal a ukázal mi veci, z ktorých mám radosť a úžitok a pomohol mi tak urobiť krok na novú, aspoň pre mňa lepšiu a užitočnejšiu cestu.
[contact-form 2 „formulár2“]